Našu školu su predstavljale učenice: Nedžla Lendo, Amila Husanović, Lejla Čolić, Nejla Čaušević i Sara Adilović u pratnji mentora profesorice turskog jezika Azemine Dervić.
Program je sadržavao osam komiteta, a učenicama je dodjeljena uloga delegata Južne Afrike, Argentine, Afganistana, Italije i Irana. U komitetima se raspravljalo o izuzetno važnim problemima u svijetu kao što su nasilje nad ženama, borbi protiv širenja dezinformacija u globalnim zdravstvenim krizama, ekonomskim mjerama koje se mogu poduzeti kao odgovor na dolazeći rat, kršenju ljudskih prava počinjenih tokom genocida nad Ujgurima 2009.godine, jačanje regionalnih i međunarodnih napora za podršku političkoj i ekonomskoj budućnosti Sirije pod novom sirijskom vladom i mogućim rješenjima. Na kraju samog programa u završnom dokumentu rezolucije sumirana su moguća rješenja. Sesije su se odvijale na engleskom, turskom i arapskom jeziku, u formalnom obliku.
Nakon ceremonije zatvaranja upriličena je dodjela certifikata, te obilazak Istanbula sa lokalnim vodičima.
Našu zahvalnost i riječi pohvale zaslužuje Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi na nezaboravnom dočeku i organizaciji programa na svjetskom nivou. Konferencija je ohrabrujuće pobudila liderski duh učenika koji će u budućnosti imati priliku i mogućnost mijenjati svijet.
https://arhiva.medresa.edu.ba/maturantice-medrese-na-konferenciji-u-istanbulu#sigProId0850155b49


