Učenici su imali priliku obići tvrđavu koja predstavlja jedan od najljepših i najočuvanijih objekata srednjovjekovne Bosne, te čuti nešto o njenom historijatu. Iako je krajem devedesetih godina zatvorena za posjetioce zbog loših uslova, 2005. godine počinje restauracija tvrđave i otvaraju se vrata posjetiocima.
Svoj obilazak učenici su završili u Zavičajnom muzeju, gdje im se kratko obratila kustos Muzeja upoznavajući ih hronoški sa javnom ustanovom, njezinim posebnostima, značajem i eksponatima.
U pratnji učenika bili su prof. Armin Zahirović i prof. Amer Dželmo.


